Taky jste si všimli, že máme v referencích nejednu rozvodnu?
Náš stručný popisek Vám nestačí a chcete vědět víc?
Tak to jste tady správně, no opravdu… Přesně pro Vás jsme si tento článek připravili. Pojďme se na to společně podívat.
Zabezpečit tak rozsáhlé objekty, jako jsou rozvodny elektrické energie není jen tak. Mnohdy se totiž jedná o rozlehlé komplex s velkou rozlohou a někdy nejednou budovou. Budovy navíc bývají velmi členité, mají mnoho místností a specifik, které jinde nenajdete.
Jedná se především o vysoké riziko požáru technologií, které jsou v budovách uloženy. Ovládání a chování systému musí být navíc na všech rozvodnách naprosto totožné, neboť osoby, které na rozvodnu jezdí se pohybují ve vyšších desítkách, někdy až stovkách osob a všichni jsou zvyklí na jednotný standart.
Nejedná se zde také jen o obyčejný alarm, který máte na chatě. Je to promyšlený systém prvků – systém technické ochrany (dále jen STO) – který kombinuje zabezpečovací, přístupový a kamerový systém včetně napojení na mikrodispečink, který řeší další souvztažnosti, jako je například:
- blokace vzduchotechniky v případě požáru,
- zapnutí osvětlení v případě poplachu, nebo
- uzavření hlavního přívodu vody, když na rozvodně nikdo není.
Vzdálený zabezpečený přístup k celému systému, aby měl zákazník neustálý přehled nad děním v objektu snad nemusím ani zmiňovat 🙂
Jak funguje zabezpečovací systém má dnes představu téměř každý – pokud někdo nemá, podívejte se do našeho článku Alarm do každé rodiny, který jsme pro Vás psali již dříve – a zde si rozebereme pár vychytávek, které stojí za zmínku.
Celé srdce STO je ukryto v budově, v místnosti, kde má stálou teplotu, vlhkost a je tam v bezpečí. To se ale nedá říct o prostoru vjezdové brány, kde celá naše tour de STO začne. Jak již zde padlo, jedná se mnohdy o rozlehlé objekty, takže není reálné (a mnohdy ani technicky možné), aby každý prvek vedl až do budovy.
Řešíme to tak, že u brány umístíme rozvaděč, který disponuje nejen chlazením pro horké letní dny, ale rovněž topením pro ty mrazivé. Komunikace mezi takovýmto rozvaděčem a „srdcem“ systému, který je v budově, řešíme optickým propojem. Proč optikou? Protože díky dnešním technologiím takto dokážeme přenášet data nejen pro sběrnici zabezpečovacího a přístupového systému, ale rovněž datovou síť pro kamerový systém. K bráně nám tak stačí napájení rozvaděče, které tam obvykle již je a slouží pro pohon brány. Napájení sice – narozdíl od zbytku – není ze zabezpečené sítě, ale to nevadí. Do rozvaděče umisťujeme záložní akumulátory, které zajistí funkčnost bez výpadku po dobu… to si necháme pro sebe 🙂
Proč takovou hitparádu kolem brány? Hlavním důvodem je důraz na opravdu vysokou bezpečnost. V praxi to znamená třeba to, že je brána pořád zastřežena a to bez ohledu na to, zda v rozvodně obsluha je, nebo není. Odstřežit ji může pouze oprávněný uživatel kartou a to jen po omezenou dobu. Pokud brána zůstane otevřena nad nastavený časový limit, systém vyhlásí poplach. Po průjezdu se brána zavře a sama se zastřeží – uživatel na to nemusí myslet.
A co když se pokazí pohon brány? I na to máme řešení. Obsluha si zkrátka odstřeží branku pro pěší, kterou taktéž nemůže nechat otevřenou nad stanovený limit a v objektu vyhledá klíčový trezor, ve kterém je umístěn klíč, kterým jde brána otevřít i při poruše motoru. K tomu už mu nestačí jen karta, ale ještě číselný kód, který obsluha musí znát.
Takto je ovládána každá brána do objektu. Rovněž u brány bývá umístěn kamerový systém, aby měl dispečer i vizuální dohled nad situací.
U kamerového systému se zastavme. naše práce nekončí tím, že se dispečer může dívat na kamery. Sledujeme totiž neustále stav, ve kterém se systém nachází. Zajímají nás zejména stavy jako je zakrytí kamery, porucha kamery a ztráta kamery. Všechny tyto stavy realtime sledujeme a v případě, že dojde k jakémukoliv z nich, posíláme na dispečink buď hlášku o poruše, nebo rovnou vyhlašujeme poplach na objektu.
V budovách potom – krom řízení přístupu do jednotlivých místností, nebo celků kartou – řešíme riziko požáru.
Na jeho detekci využíváme hned několik technologií:
- Kouřové detektory – pro běžnou detekci v místnosti
- Teplotní detektory – pro detekci v kabelových kanálech, nebo rozvaděčích
- Lineární detektory – pro detekci v halách s vysokým stropem, nebo místnostech s velkou rozlohou
- Nasávací detektory – pro detekci v technologických zařízeních, kde je složitý přístup servisu (například u vysokého napětí)
V případě detekce takového požáru systém okamžitě vyhlašuje poplach, otevírá a zpřístupňuje únikovou cestu a blokuje vzduchotechniku.
Pokud jste došli ve čtení až sem, je Vám určitě jasné, že umíme vymyslet řešení šité na míru zákazníkovi a jeho potřebám. Jestli tedy zvažujete nasazení podobného systému ve Vaší společnosti, neváhejte se na nás obrátit.